Otwarte Drzwi

co oferujemy

CO OFERUJEMY W RAMACH PROJEKTU – NA CZYM TO POLEGA?

W ramach uczestnictwa w projekcie otrzymasz od nas odpowiednią pomoc w postaci warsztatów, szkoleń i spotkań. Zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy

1. Profilowanie potrzeb uczestnika projektu
(diagnoza potrzeb) i monitorowanie wsparcia - spotkanie z psychologiem i tłumaczem

Wsparcie będzie skoncentrowane na osobie i jej specyficznych potrzebach oraz zróżnicowane pod względem kategorii osób, do których jest kierowane, z uwzględnieniem takich elementów jak np. znajomość języka polskiego, różnice kulturowe, status migracyjny, płeć, wiek itp. Zastosowana kompleksowa analiza pozwoli na dopasowanie oferty pomocy w taki sposób, aby odpowiadała na rzeczywiste potrzeby Uczestnika Projektu.

W ramach zadania psycholog dokona analizy problemów i potrzeb potencjalnych uczestników na obszarze realizacji projektu, tak aby realizowane wsparcie jak najlepiej odpowiadało zidentyfikowanym problemom i potrzebom w zakresie integracji społecznej Uczestników Projektu. Psycholog poprzez przeprowadzoną diagnozę i wsparcie tłumacza umożliwią uczestnikowi efektywny udział w projekcie poprzez dobranie wsparcia prowadzącego do poprawy jego sytuacji społecznej. 

2. Kurs języka polskiego

Celem szkolenia jest nabycie przez Uczestników sprawności językowych (słuchania, mówienia, czytania oraz pisania), które umożliwią im swobodne posługiwanie się językiem polskim w mowie i piśmie, co przyczyni się do ich lepszej integracji społecznej. Szczególny nacisk podczas zajęć zostanie położony na praktyczne wykorzystanie języka, zwłaszcza w codziennych kontaktach międzyludzkich,
w sytuacjach życia codziennego – mówienie, rozumienie, gramatyka. Szkolenie zakończy się egzaminem wewnętrznym. Każdy Uczestnik nabędzie kompetencje, potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem/certyfikatem zawierającym wyszczególnione efekty uczenia się odnoszące się do nabytej kompetencji. Fakt nabycia kompetencji będzie weryfikowany w ramach IV etapów: Zakres, Wzorzec, Ocena, Porównanie. Szkolenia odbywać się będą w formie zajęć grupowych. Podczas odbywana kursu Uczestnicy zostaną wyposażeni w materiały dydaktyczne oraz zapewnione będzie wyżywienie w postaci cateringu. 

W ramach wsparcia oferujemy:

  • Ubezpieczenie
  • Zwrot kosztów dojazdu dla części uczestników
  • Koszt opieki nad dzieckiem/osobą zależną dla części uczestników

3. Szkolenie z zakresu wartości i kultury polskiej

Szkolenie jest ukierunkowane zdobycie wiedzy z obszaru kultury polskiej i wartości ułatwiających funkcjonowanie w polskim społeczeństwie. Znajomość kultury polskiej odgrywa kluczową rolę w integracji społ. Przez jej nieznajomość wielu obywateli państw trzecich nie rozumie niektórych zachowań Polaków, boi się komunikacji z nimi, nie zna ich obyczajów, przyzwyczajeń, co sprawia, że czują się obco w nowym kraju. Udział w niniejszym szkoleniu umożliwi uczestnikom przełamać pewne bariery, lęki
i uprzedzenia, które wynikają z zetknięcia się z inną – nową kulturą. Szkolenia odbywać się będą w formie zajęć grupowych. Szkolenie zakończy się egzaminem wewnętrznym. Każdy Uczestnik nabędzie kompetencje, potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem/certyfikatem zawierającym wyszczególnione efekty uczenia się odnoszące się do nabytej kompetencji. Fakt nabycia kompetencji będzie weryfikowany w ramach IV etapów: Zakres, Wzorzec, Ocena, Porównanie. Podczas odbywana kursu Uczestnicy zostaną wyposażeni w materiały dydaktyczne oraz zapewnione będzie wyżywienie w postaci cateringu. (24 godziny wsparcia)

W ramach wsparcia oferujemy:

  • Ubezpieczenie
  • Zwrot kosztów dojazdu dla części uczestników
  • Koszt opieki nad dzieckiem/osobą zależną dla części uczestników

4. Dostarczanie praktycznych informacji dotyczących różnych aspektów życia w Polsce oraz wsparcie w zakresie kontaktów z lokalnymi instytucjami i społecznością lokalną

Dla każdego uczestnika przewidziano indywidualne spotkania z Asystentem z zakresu dostarczania praktycznych informacji dotyczących różnych aspektów życia w Polsce oraz wsparcia w zakresie kontaktów z lokalnymi instytucjami i społecznością lokalną. Obywatele państw trzecich mają dostęp do różnych punktów informacyjnych, punktów cudzoziemców, instytucji publicznych, ale wsparcie tam oferowane jest dosyć „ogólne”. Osoby te często niestety nie znajdują tam do końca rozwiązania swoich problemów i nadal czują się w pewien sposób wyobcowane. Indywidualny asystent rozwiąże ten problem – dostosuje wsparcie stricte pod potrzebę i sytuację danej osoby. Asystent będzie służył poradą i pomocą w załatwieniu spraw, które wpłyną na lepszy proces integracyjny uczestników proj. Dzięki pomocy Asystenta Uczestnicy Projektu poczują się bezpieczniej, będą bardziej otwarci i zbudują pozytywne relacje
w lokalnych społecznościach. Podczas odbywana kursu Uczestnikom zostanie zapewnione wsparcie tłumacza. (śr. 6 godzin wsparcia)

5. Pomoc psychologiczna

Celem spotkania jest zapewnienie Uczestnikom pomocy i wsparcia w zakresie integracji społecznej. Uczestnicy otrzymają pełne wsparcie w zakresie swojej trudnej sytuacji, nauczą się radzić sobie z własnymi emocjami (lękiem, niepokojem, osamotnieniem, agresją), wspólnie z psychologiem poszukają rozwiązania swoich problemów. Uczestnicy będą mogli otworzyć się i porozmawiać z psychologiem nt. doświadczanych kryzysów, szoku kulturowego, doświadczeniu rozłąki z rodziną, przebytego stresu. Spotkania z psychologiem przyczynią się m.in. do:
poprawy samopoczucia Uczestników Projektu; lepszego odnajdywania się w polskim społeczeństwie; zmniejszenia ilości konfliktów i napięć w relacjach pomiędzy Uczestnikami Projektu, a społecznością lokalną; większego zaangażowania Uczestników w życie społeczne w nowym kraju; bardziej przychylnego postrzegania środowiska społecznego, w którym funkcjonują; przepracowania traumy w przypadku uchodźców wojennych. Podczas realizacji wsparcia Uczestnikom zostanie zapewnione wsparcie tłumacza. (śr. 8 godzin wsparcia)

6. Pomoc prawna

Uczestnicy będą mogli skorzystać z porad prawnych związanych z szeroką pojętym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Wsparcie będzie zindywidualizowane, zatem będzie dotyczyło różnej tematyki – m.in. udzielanie porad w zakresie statusu prawnego, wymaganych dokumentach w zakresie pobytu, pomoc przy wypełnianiu wniosków, przygotowywaniu pism. Prawnik wytłumaczy uczestnikom, jakie mają prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania danego problemu prawnego. Szkolenia odbywać się będą w formie zajęć indywidualnych. Podczas odbywana kursu Uczestnikom zostanie zapewnione wsparcie tłumacza. (śr. 3 godziny wsparcia)

7. Włączenie poprzez kulturę

Obywatele państw trzecich otrzymają taką ofertę wsparcia, która umożliwi im włączyć się w lokalną kulturę, ale jednocześnie będzie uwzględniała ich różnorodność oraz tradycję. Podczas spotkań obcokrajowców z obywatelami polskimi zacieśni się nie tylko więź kulturalna, ale i społeczna. Możliwe będzie nawiązanie nowych znajomości, obustronne wsparcie, co zaowocuje lepszym zrozumieniem i nawiązaniem pewnych relacji, które włączą obywateli innych państw do lokalnych grup społecznych. Katalog wsparcia jest bardzo szeroki. Wiele zajęć i wydarzeń kulturalnych może włączyć obywateli państw do lokalnej społeczności i umożliwić włączenie w kulturę. Mogą to być m.in. wyjścia do kina, muzeów, na imprezy kulturalne, udział w warsztatach międzykulturowych, lokalne wycieczki krajoznawcze, spotkania z artystami, zajęcia sportowe/ animacyjne/ malarskie/ muzyczne/ wokalne/ kulinarne/ teatralne/ fotograficzne/florystyczne itp.

8. Szkolenie kompetencji miękkich z zakresu „zielonych umiejętności”
- Podnoszenie świadomości i szacunku dla środowiska
- Warsztat: Zero Waste-ekologiczny styl życia (motywacja do codziennych, proekologicznych zmian)

Celem szkolenia będzie zaznajomienie uczestników z zasadami i rozwiązaniami Zero Waste, które warto wprowadzić w swoim życiu (w szerokim i ważnym kontekście kryzysu klimatycznego i ochrony środowiska). Udział w zajęciach wpłynie na podniesienie świadomości i szacunku dla środowiska. Zapoznanie uczestników
z zasadą Zero Waste wpłynie na ich przemyślane wybory, zmniejszenie konsumpcjonizmu, troskę o środowisko i przyszłość planety, a przede wszystkim wpłynie na zdrowsze życie. Uczestnicy szkolenia nauczą się, jak generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. Idea Zero Waste jest odpowiedzią na szkody w środowisku powodowane konsumpcyjnym stylem życia człowieka. Szkolenia odbywać się będą w formie zajęć grupowych i zakończą się egzaminem wewnętrznym. Każdy Uczestnik nabędzie kompetencje, potwierdzone odpowiednim zaświadczeniem/certyfikatem zawierającym wyszczególnione efekty uczenia się odnoszące się do nabytej kompetencji. Fakt nabycia kompetencji będzie weryfikowany w ramach IV etapów: Zakres, Wzorzec, Ocena, Porównanie. Podczas odbywana kursu Uczestnicy zostaną wyposażeni w materiały dydaktyczne oraz zapewnione będzie wyżywienie w postaci cateringu oraz przerwy kawowej. (16 godzin wsparcia)

W ramach wsparcia oferujemy:

  • Ubezpieczenie
  • Zwrot kosztów dojazdu dla części uczestników
  • Koszt opieki nad dzieckiem/osobą zależną dla części uczestników

Zapraszamy do bezpłatnego udziału w projekcie

Zostaw kontakt, oddzwonimy!

 
Dane podane w formularzu będą przetwarzane w celu realizacji Twojego zgłoszenia.
Skip to content